Dane wektorowe

Kompleksowe bazy danych i pełne pokrycie terenu

Baza danych zawierająca wszystkie elementy pokrycia terenu w skali 1:10 000. Dane dla całej Polski udostępniane powiatami.

Dane może uzyskać pracownik dydaktyczny do wykorzystania w ramach prowadzonych zajęć, badań, bądź pracy dyplomowej studenta. W celu ich otrzymania należy wypełnić formularz dostępny po kliknięciu loga z lewej strony.

Baza danych zawierająca wszystkie elementy pokrycia terenu w skali 1:250 000. Dane dla całej Polski udostępniane województwami.

Dane do pobrania za darmo do celów naukowo-dydaktycznych.

Baza danych Open Access zawierająca elementy pokrycia terenu dla całego świata, tworzona przez użytkowników openstreetmap.org

Dane do pobrania za darmo do celów naukowo-dydaktycznych.

Baza elementów pokrycia terenu dla Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dane udostępniane stanami w postaci shp oraz xml.

Obszerny zbiór warstw wektorowych i rastrowych prezentujący granice administracyjne, elementy pokrycia terenu (m.in. drogi, rzeki) oraz mapy tematyczne w skali 1:10 000 000, 1:50 000 000, 1:110 000 000. Dane dla całego świata.

Dane Eurostat na temat pokrycia terenu LUCAS. Dane dostępne bezpośrednio jako shp i jako baza danych gdb.

Pokrycie terenu Europy zidentyfikowane w ramach projektu Copernicus. Dane o rozdzielczości piksela 100m udostępniane dla całej Europy w wersji rastrowej lub wektorowej.

Do pobrania po zarejestrowaniu.

Pokrycie terenu w miastach europejskich w latach 2006, 2012 i 2012 zidentyfikowane w ramach projektu Copernicus. Dane udostępniane krajami.

Granice – administracyjne i państwowe

Dane z państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju z zasobów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Na dane składają się wszystkie granice administracyjne (w tym obręby i jednostki ewidencyjne), a także granice specjalne jak: granice prokuratur, rejonów sądowych, policyjnych, czy nadleśnictw.

Dane do pobrania za darmo do celów naukowo-dydaktycznych.

Granice administracyjne znajdziesz również w Bazie Danych Obiektów Topograficznych.

Granice administracyjne znajdziesz również w Bazie Danych Obiektów Ogólnogeograficznych.

Dane do pobrania za darmo do celów naukowo-dydaktycznych.

Działki ewidencyjne udostępnione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Granice państwowe i administracyjne państw świata.

Zbiór Eurostat granic państwowych, administracyjnych, NUTS, aglomeracji miejskich oraz granic kontynentalnych. Na innej podstawie dane na temat populacji.

Granice administracyjne i specjalne Wielkiej Brytanii wraz z danymi demograficznymi i społeczno-ekonomicznymi.

Hydrografia

Dane NMT akwenów wodnych całego świata rastrowej, ale również i wektorowej.

Great Lakes Bathymetry od NOAA o rozdzielności ok. 90 metrów. Dane dostępne w kilku formatach, w tym wektorowym z poziomicami głębokości.

Sieć rzeczna oraz wody przybrzeżne wyznaczone w ramach projektu Copernicus. Dane udostępniane zlewniami jako warstwa wektorowa lub baza danych wektorowych.

Mapy dawne

Polski projekt Instytutu Historycznego PAN będący bazą obiektów map dawnych XVI-XVIII wieku. W bazie znajdziemy dawne granice administracyjne, granice diecezji, czy lokalizację miejscowości.

Geoportal Uniwersytetu w Tufts z ogromną liczbą map dawnych i teraźniejszych do pobrania w skalibrowanej wersji rastrowej oraz w postaci wektorowej.

Grody istniejące poza Imprerium Rzymskim naniesione na mapę przez Ptolemeusza w II wieku naszej ery.